logo fundacji nowy nikiszowiec
logo fundacji nowy nikiszowiec

Fundacja Nowy Nikiszowiec

O nas

 

Fundacja „Nowy Nikiszowiec” jest organizacją pozarządową. Działamy na rzecz społeczności Nikiszowca – jednej z najstarszych dzielnic Katowic – zapomnianej i przez lata zaniedbywanej. Chodzi nam przede wszystkim o ludzi, ale również o architekturę. Główne problemy, z jakimi się tutaj stykamy to wysoki wskaźnik bezrobocia, a z drugiej strony zaniedbania infrastrukturalne. Umieszczenie Nikiszowca na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego oraz miano Pomnika Historii zobowiązuje do tego, aby to miejsce pod wieloma względami spełniało odpowiednie dla takich obszarów wymogi i standardy. Dla nas zmiana oznacza transformację na lepsze. Taka właśnie jest rola fundacji „Nowy Nikiszowiec”, która ma chronić miejsca i związanych z nim ludzi.

Zadaniem fundacji jest zatrzymanie historii, jeśli chodzi o specyfikę i architekturę dzielnicy oraz rozwój w sensie poprawy warunków socjalnych jej mieszkańców, bezpieczeństwa i dostępności w kwestii zaplecza socjalnego dla wszystkich zainteresowanych kulturą regionalną Śląska z Polski i z zagranicy. Tak w największym skrócie określić można naszą działalność i priorytety, które nami kierują.

Przy wsparciu mieszkańców Nikiszowca i jego miłośników prowadzimy działalność społecznie użyteczną i jesteśmy aktywni w sferze zadań publicznych. Interesuje nas wszystko, co pod każdym względem służy mieszkańcom dzielnicy, gdzie łączy się z sobą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Wspólnie organizujemy imprezy promujące śląską kulturę, obyczaje i tradycje oraz dbamy o najpiękniejsze zakątki, ulice i budynki, które po rewitalizacji odzyskują dawny blask. Fundacja „Nowy Nikiszowiec” to działalność na wielu płaszczyznach, która cały czas się rozwija, przecież wciąż jest tyle do zrobienia…..  

Małgorzata Szejnert
Dziennikarka i pisarka

„ (...) Ludzie, którzy uznali to miejsce
za swoją ojczyznę domową i duchową,
robili co mogli, by ją zachować.
Nikiszowiec to Śląsk w pigułce;
zjednoczmy siły by tę śląskość ocalić.”
partnerzy fundacji
Nikiszowiec w społecznosciach
kontakt
Kontakt Aktualności Jak pomóc Pomagają nam Działalność Nasze cele Strona główna