logo fundacji nowy nikiszowiec
logo fundacji nowy nikiszowiec

Aktualności

Wakacje w szkole z czerwonej cegły
2011-09-28
Tak trudno nieraz skupić się na lekcji, gdy przez okna wpadają rozgrzewające promienie jesiennego słońca, a głowy pełne są świeżych wspomnień najpiękniejszych chwil mijającego lata. Niepotrzebna ta nostalgia, gdyż nowy rok szkolny zapowiada się równie interesująco.

 

Podobnie jak w poprzednie wakacje najmłodsi mieszkańcy dzielnicy mogli uczestniczyć w akcji letniej sponsorowanej przez Fundację Nowy Nikiszowiec. Dyrekcja Szkoły Podstawowej 53 podjęła się organizacji zajęć dydaktycznych, sportowych i artystycznych dla dzieci podzielonych na odpowiednie kategorie wiekowe. Uczniowie klas 1 – 3 oraz 4 – 6 mogli uczestniczyć w specjalnie przygotowywanych dla nich warsztatach odbywających się od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 14. Nie obowiązywały sztywne zapisy, każdy chętny mógł się pojawić na basenie, zagrać w tenisa stołowego i bez ograniczeń korzystać z komputera, na co chętnie przystawali również nieco starsi wiekiem i nie objęci programem gimnazjaliści. Podczas czterech tygodni od 23 lipca do 19 sierpnia pod fachową i rozplanowaną na zmiany opieką 13 nauczycieli znajdowało się codziennie około 50 dzieci. Charakter zajęć podyktowany był w znacznej mierze warunkami atmosferycznymi, nie brakowało rozgrywek sportowych, gier i zabaw zespołowych, osoby z zacięciem artystycznym poświęcały się lekcjom rysunku i zajęciom muzycznym, nie zabrakło zwykłych zajęć świetlicowych.

 

Wraz ze zbliżającym się końcem wakacji nieuchronnie pojawiają się myśli o konieczności powrotu do szkoły. Podczas roku szkolnego może być równie ciekawie jeśli chodzi o zajęcia pozalekcyjne, wyjścia do kina, wyjazdy i poznawanie nowych miejsc. Od połowy października szkoła przy współudziale sponsorów planuje wznowienie aktywności na rzecz dzieci i tak oczekiwanych przez nie wyjazdów w ramach kółka turystycznego. – Wakacje na Nikiszowcu są w pewnym sensie kontynuacją prowadzonych przez cały rok szkolny zajęć pozalekcyjnych, w które tak chętnie angażują się nasi wychowankowie – zauważa dyrektor SP 53, pani Irena Cichoń dodając, że początek roku szkolnego oznacza kolejny etap rozpoczętych jeszcze w zeszłym roku prac związanych ze starannie przygotowywanymi obchodami 100-lecia szkoły.

 

Ma to być wyjątkowe w swej wymowie Święto Edukacji Narodowej i Dzień Nauczyciela zarazem. Dokładnie 16 października 1911 roku po raz pierwszy mury szkoły z czerwonej cegły przekroczyło 217 uczniów i rozpoczęło naukę w przygotowanych dla nich 16 salach lekcyjnych. Wielu absolwentów na trwałe wpisało się w historię tej placówki na co dzień towarzysząc swej dzielnicy lub będąc nieraz daleko poza nią i Śląskiem. Wielu z nich już 16 października stanie obok swych dawnych nauczycieli podczas niecodziennej uroczystości. Honorowy patronat nad imprezą objął Prezydent Katowic i Śląski Kurator Oświaty. Z okazji obchodów jubileuszu szkoły przygotowywana jest specjalna ekspozycja w Maglu, filii muzeum historii Katowic, połączona z konkursami wiedzy. – Jest jeszcze coś, o czym warto wiedzieć – pani Cichoń wspomina o mającej się ukazać już na dniach książce „Szkoła z czerwonej cegły", na którą wszyscy z niecierpliwością czekają. – Pielęgnowane i utrwalane wspomnienia o miejscach i ludziach mają szanse być zapamiętane na zawsze – dodaje.

Małgorzata Szejnert
Dziennikarka i pisarka

„ (...) Ludzie, którzy uznali to miejsce
za swoją ojczyznę domową i duchową,
robili co mogli, by ją zachować.
Nikiszowiec to Śląsk w pigułce;
zjednoczmy siły by tę śląskość ocalić.”
partnerzy fundacji
Nikiszowiec w społecznosciach
kontakt
Kontakt Aktualności Jak pomóc Pomagają nam Działalność Nasze cele Strona główna