logo fundacji nowy nikiszowiec
logo fundacji nowy nikiszowiec

Aktualności

Wakacje na Nikiszowcu
2010-07-23
Na Nikiszowcu nie brak atrakcji w ciągu całego roku. Każda pora jest odpowiednia, ma swój niepowtarzalny urok i klimat do organizowania festynów, zabaw, wyjazdów i niosących pomoc akcji. Nie byłoby tego, gdyby nie gotowość mieszkańców dzielnicy i miłośników Fundacji „Nowy Nikiszowiec” do zmiany otaczającej rzeczywistości.

Wakacje 2010 rozpoczął zorganizowany jeszcze przed usłyszeniem ostatniego dzwonka festyn. Tego dnia podwórko i boisko Szkoły Podstawowej Nr 53 zmieniło się nie do poznania. Rozstawione stoły zapełnione zostały przyrządzonymi przez mamy i babcie smakołykami – ciastami, ciepłymi daniami, kiełbaskami z grilla, napojami, a przede wszystkim wykonanymi przez dzieci i przeznaczonymi na loterię losową japońskim orgiami z papieru, rysunkami i kartkami okolicznościowymi. Młodzi artyści wykazali się wielkim talentem, gromadząc przy barwnym rękodziele stłoczone grupki  zainteresowanych. Festyn był typowym piknikiem rodzinnym i wydarzeniem towarzyskim, ale nie da się ukryć, że najwięcej emocji i wrażeń wzbudził u najmłodszych. Zadowolone dzieci przemieszczały się wśród stanowisk, opanowały boisko, zajadały się ciastami, popcornem i watą cukrową. Najodważniejsze wystąpiły w pokazie mody i poddały się zabiegom mam – stylistek, komponujących im nowe i ekstrawaganckie – w sam raz nadające się na wakacje fryzury. Niektórzy decydowali się na malowanie twarzy farbkami. Nie zabrało również sportowej rywalizacji, skoku w dal, rzutu woreczkami do celu czy wspólnego dla dorosłych i dzieci toru przeszkód. Dorośli panowie ze skakankami udowodnili, że taki sposób zabawy może być interesującą rozrywką niezależnie od wieku. W roli sędziów oceniających sprawność uczestników sprawdziły się niezawodne babcie. Preferujący rozrywkę duchową i intelektualną  mogli wziąć udział w turnieju szachowym, posłuchać występu dzieci grających na gitarach, zaś żądni czarów uczestniczyć w seansie iluzjonistycznym.

Wręczenie na zakończenie festynu dyplomów dla zwycięzców nie jest równoznaczne z odejściem tego bogatego we wrażenia dnia w niepamięć. Nikiszowiec żyje aktywnie przez cały rok. Jednak wakacje są szczególnym okresem dla wypoczywającej młodzieży i dzieci, a także dorosłych, mających nieco więcej wolnego czasu w sezonie urlopowym. Chcemy pokazać, że w naszej dzielnicy nudzić się nie można, a tym bardziej w wakacje. Tu cały czas coś się dzieje. Współpracuje z nami Szkoła Podstawowa Nr 53, a sprawnie funkcjonujące kółko turystyczne organizuje liczne wycieczki turystyczne. Są to zarówno Beskidy o różnych porach roku, zwiedzanie zabytków Krakowa, poznawanie najpiękniejszych zakątków na Śląsku, a także wyjazdy do zoo, wesołego miasteczka i planetarium czy wspólne wyjścia do kina. Każde z takich zdarzeń wzbogaca starannie prowadzoną kronikę i zapada w pamięć, a przede wszystkim wywołuje na twarzach uśmiech i zadowolenie.  

Małgorzata Szejnert
Dziennikarka i pisarka

„ (...) Ludzie, którzy uznali to miejsce
za swoją ojczyznę domową i duchową,
robili co mogli, by ją zachować.
Nikiszowiec to Śląsk w pigułce;
zjednoczmy siły by tę śląskość ocalić.”
partnerzy fundacji
Nikiszowiec w społecznosciach
kontakt
Kontakt Aktualności Jak pomóc Pomagają nam Działalność Nasze cele Strona główna