logo fundacji nowy nikiszowiec
logo fundacji nowy nikiszowiec

Aktualności

Święto Krupnioka za nami
2011-06-07
I love Nikisz – takie napisy z okien i koszulek organizatorów witały wszystkich przekraczających bramy placu Wyzwolenia. Sobotni poranek 28 maja powitał też deszczem, który ani przez moment nie przeszkodził w dobrej zabawie.


 

Mieszkańcy i goście szczelnie wypełniali przestrzeń nikiszowskiego rynku z jego centralnym punktem najważniejszych wydarzeń, jakim stała się scena. To co się na niej działo, pozwalało oddalać się co najwyżej do oblężonych punktów z krupniokiem, zimnym piwem, ciastami i innymi pysznościami. Konkurencją dla amatorów grillowania był pokaz kucharza Remigiusza Rączki. Słynny znawca rodzimej tradycji kulinarnej gotował już chyba wszędzie, w śląskich domach, karczmach i izbach regionalnych, ale po raz pierwszy na nikiszowskim rynku.

 

Prowadzeniem pierwszej części imprezy zajął się kabareciarz i mistrz sceniczny Lucjan Czerny. Zapowiedzi występów gwarą śląską okraszone humorem i zabawną anegdotą udowodniły, że właśnie na to wszyscy czekali. Gdy padły pierwsze dźwięki orkiestry dętej KWK Wieczorek wiele nóg poderwało się do tańca. Kilka par idealnie wczuło się w klimat tańca ulicznego w standardzie z musicalu „Deszczowa piosenka" rozwijając nad swoimi głowami parasolki. Z nie mniejszym uznaniem spotkał się występ związanej z regionem stałej bywalczyni Listy Śląskich Szlagierów, wokalistka Iroxana. W nieco inne klimaty wprowadzili wszystkich młodzi wykonawcy muzyki rockowej z zespołu Bloo, który mimo krótkiej historii może pochwalić się licznymi osiągnięciami na scenach klubowych całego kraju. Jeśli chodzi o popisy wokalne długo wyczekiwanym artystą był Damian Holecki. Ciepły śpiew, nastrojowe przeboje i covery, a przede wszystkim doskonały kontakt z publicznością spowodowały, że wszyscy zgodnie kołysali się w rytm jego muzyki. Występ artysty poprzedzony był prezentacją umiejętności prawdziwej gwiazdy sztuki medialnej. Gratką dla miłośników tańca było spotkanie z liderem pierwszej edycji You Can Dance – Rafałem „Tito" Krylą i organizowane przez niego warsztaty tańca. Skromny i pełen optymizmu chłopak z Mysłowic udowodnił, że każdy sukces musi być poparty ciężką pracą nawet wtedy, gdy ta praca jest wielką pasją. Miłym zaskoczeniem okazało się, że jest równie dobrym showmanem co tancerzem.

 

Poza sceną cały czas coś się działo. Konkursy z nagrodami, malowanie twarzy farbkami i warsztaty malarskie pod okiem studentów ASP cieszyły się dużą popularnością wśród najmłodszych. Szukający wyciszenia mogli skorzystać z niepowtarzalnej okazji zwiedzenia słynnego kościoła św. Anny i zapoznania się z imponującą ekspozycją przedstawiającą historię Nikiszowca i jego założycieli. Nie każdy ma na co dzień okazję spotykać się z współtworzoną przez mieszkańców historią, na dodatek w takim miejscu.

 

Organizatorzy są wdzięczni sponsorom za pomoc finansową, mieszkańcom i wszystkim zaangażowanym w organizację majowego święta Śląska. Bez ich wsparcia o wiele trudniej byłoby przeprowadzić to wielkie wydarzenie. Fundacja dziękuje SKOK Wesoła, firmie Secus, Mysław, Maspex, Silesia Bank, ZEC Katowice, Huhtamaki, MPGK, SAG Wytwórni Lin Stalowo – Gumowych, Wawelowi, Hutniczo – Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej, wydawnictwu Znak, Urzędowi Miasta Katowice, Urzędowi Marszałkowskiemu, MOSiRowi, p. Annie Bik. Patronat Honorowy sprawował Prezydent Miasta Katowice, Marszałek Województwa Śląskiego i Wojewoda Śląski, a od strony medialnej imprezą opiekowały się Gazeta Wyborcza, TVS Silesia, Polskie Radio Katowice oraz śląskie portale internetowe insilesia.pl i mmsilesia.pl.

 

Do zobaczenia znów za rok na nikiszowskim Święcie Krupnioka.

Małgorzata Szejnert
Dziennikarka i pisarka

„ (...) Ludzie, którzy uznali to miejsce
za swoją ojczyznę domową i duchową,
robili co mogli, by ją zachować.
Nikiszowiec to Śląsk w pigułce;
zjednoczmy siły by tę śląskość ocalić.”
partnerzy fundacji
Nikiszowiec w społecznosciach
kontakt
Kontakt Aktualności Jak pomóc Pomagają nam Działalność Nasze cele Strona główna