logo fundacji nowy nikiszowiec
logo fundacji nowy nikiszowiec

Aktualności

Pożegnanie karnawału
2011-03-16
Pieniądze sponsorów i darczyńców fundacji znowu pomogą dzieciom i pozwolą ukończyć projekt tablic pamięci.

 

Organizatorów balu karnawałowego pod hasłem „Magia miejsca" zaszczycili swą obecnością biznesmeni i samorządowcy. Na co dzień wszystkich łączy miłość do Nikiszowca, a w ostatnią sobotę lutego połączyła dodatkowo wspólna zabawa.

Punktem kulminacyjnym imprezy była licytacja. Wśród wystawionych na aukcji przedmiotów dominowała ceramika o wartości kolekcjonerskiej. Zainteresowanie wzbudzała ręcznie ozdabiana porcelana Rosenthal, a przede wszystkim bliskie sercu każdego mieszkańca Giszowca i Nikiszowca złocone arcydzieła z początków ubiegłego wieku wyprodukowane w Giesche Porzellanfabrik. Większość pochodziła z serwisów jubileuszowych i tym samym posiadając dodatkowo wartość sentymentalną trafiła pod młotek – szczególne wyrazy uznania dla darczyńców.

Jak przystało na enklawę tradycji górniczych nie mogło zabraknąć symboli nieodłącznie z nimi związanych. Pojawił się zabytkowy kufel ceramiczny z metalową pokrywką, medale okolicznościowe od ratowników i rzeźba w węglu. Swoje dzieła na szczytny cel oddawali pisarze i malarze z Grupy Janowskiej. Nowych nabywców znalazły oleje na płótnie po mistrzowsku ożywiający klimat i nostalgię pobliskich miejsc.

Zwieńczeniem aukcji był tort z wizerunkiem Nikiszowca wykonany przez firmę cukierniczą. Jej właściciel jest wnukiem górnika z kopalni Giesche, a jego stryj znajduje się na liście tragicznie zmarłych podczas pracy górników. W tym miejscu historia po raz kolejny zatoczyła krąg i trudno o bardziej wymowny symbol.

Bal był uroczystą okazją do spotkania ludzi biznesu, członków samorządu, wolontariuszy i mieszkańców, tym razem w klimacie wesołej karnawałowej zabawy. „Magia miejsca" nie przestała działać z chwilą wybicia północy. Uczestnicy uroczyście zapowiedzieli, że nie skończy się dotąd, aż nie zostanie zrealizowany ostatni pomysł na pomaganie ludziom. Dzięki ofiarności darczyńców dzieci będą mogły nadal uczestniczyć w ulubionych zajęciach pozalekcyjnych. Kontynuowany będzie również projekt tablic upamiętniających nazwiska wszystkich tragicznie zmarłych górników. Nie znaleziono dotąd lepszej drogi, by działania na rzecz innych przekładały się na dobro wszystkich.

Małgorzata Szejnert
Dziennikarka i pisarka

„ (...) Ludzie, którzy uznali to miejsce
za swoją ojczyznę domową i duchową,
robili co mogli, by ją zachować.
Nikiszowiec to Śląsk w pigułce;
zjednoczmy siły by tę śląskość ocalić.”
partnerzy fundacji
Nikiszowiec w społecznosciach
kontakt
Kontakt Aktualności Jak pomóc Pomagają nam Działalność Nasze cele Strona główna