logo fundacji nowy nikiszowiec
logo fundacji nowy nikiszowiec

Aktualności

Nikiszowiec żegna kolejne lato
2010-09-17
Nieprędko odejdą w zapomnienie chwile sprzed ostatnich tygodni, które podobnie jak przed rokiem pełne były rozrywek dla najmłodszych, a okolice Szkoły Podstawowej Nr 53 zamiast w okresie wakacji świecić pustkami, już od rana rozbrzmiewały gwarem.

 

Tegoroczne „Wakacje na Nikiszowcu” cieszyły się nie mniejszym zainteresowaniem od tych sprzed roku. Z różnorodnych zajęć zorganizowanych dla wszystkich chętnych z dzielnicy korzystali nie tylko uczniowie z pobliskiej szkoły, ale również pozostałe dzieci i młodzież, które w tym czasie się tam znajdowały, np. w trakcie rodzinnych odwiedzin u babci lub cioci. Już przed 9 rano pojawiały się starsze dzieci, a te najmłodsze, nawet 3-4 – letnie tuż po 8 przyprowadzali śpieszący do pracy rodzice. Nie każdy z nich mógł w tym czasie poświęcić swemu dziecku wystarczającą ilość czasu, przecież rodzice nie zawsze mogą mieć wakacje. Wszyscy zostawali pod czujną opieką pełniących dyżur nauczycieli. Codziennie, niezależnie od pogody, na zajęciach pojawiała się około 60-osobowa gromadka wymagająca nieustannego doglądania i wymyślania kolejnych atrakcji przez 4 wychowawców. W zależności od pogody były to zajęcia sportowe, rekreacyjne, artystyczne związane z nauką gry na instrumentach lub lekcjami rysunku oraz informatyczne. Najbardziej aktywni fizycznie wybierali gry zespołowe z piłką w roli głównej, inni tenis, a stęsknieni za niższą temperaturą i wodą – basen. Ważną postacią okazał się pan ratownik, który nie tylko używał gwizdka, ale dla wielu maluchów był przewodnikiem podczas pierwszych w życiu lekcji pływania. Dużą popularnością szczególnie wśród najmłodszych, cieszyły się tradycyjne zajęcia świetlicowe z bajkami, opowieściami, kredkami i plasteliną, wycinankami, najczęściej jednak wtedy, gdy pogoda nie sprzyjała zabawom na boisku. Dzieci chętnie korzystały też z sal lekcyjnych, które na czas wakacji przestały kojarzyć się wyłącznie z nauką i odpytywaniem.

„- Nie byłoby możliwe zorganizowanie takiej ilości różnorodnych zajęć dla dzieci i młodzieży, gdyby nie odpowiednie i doskonale służące temu celowi zaplecze. Spotykaliśmy się na terenie naszej szkoły i w obiektach przy ul. Szopienickiej 58a. To doskonała baza rozrywki wyposażona w 2 sale gimnastyczne, basen i salę komputerową” – zachwala miejsca rekreacji dyrektor Szkoły Podstawowej 53 Irena Cichoń.  

To nie tylko boiska, sale, basen i świetlica przyczyniły się do udanego lata na Nikiszowcu. To przede wszystkim wspólne działania Fundacji „Nowy Nikiszowiec”, miasta Katowice, no i przede wszystkim zaangażowanie szkoły. Dzięki dotacji z budżetu miasta przez 4 pierwsze tygodnie wakacji dzieci mogły tak aktywnie spędzać czas. Od 23 lipca aż do końca wakacji zadanie to przejęła na siebie się fundacja. Nie można pominąć zaangażowania wychowawców, którzy codziennie od 8 do 14 w trakcie wyznaczanych dyżurów zajmowali się najmłodszymi. „- Gdyby nie pomoc ze strony fundacji i miasta, szkoła przez ten okres musiałaby być zamknięta” – dodała pani dyrektor. Na pytanie, czy po wakacjach coś w działaniach na rzecz dzieci się zmieni odpowiedziała, że zmieni się tylko fakt, że od września znowu zaczyna się obowiązek chodzenia do szkoły, ale związany przede wszystkim z nauką. Przez cały rok prowadzone będą zajęcia rekreacyjne, szkoła słynie przecież z wyjątkowej aktywności uczniów jeśli chodzi o sport, o czym świadczy prężnie działający klub sportowy i osiągnięcia podopiecznych, którzy od najmłodszych lat oswajani są z myślą, że „nie sam talent, a systematyczny trening uczyni z ciebie mistrza”. Uczniowie już nie mogą doczekać się, kiedy w ramach kółka turystycznego pójdą znowu do kina, albo wyruszą na oczekiwaną wyprawę w Beskidy, przecież już wrzesień, a jesień w górach jest tak kolorowa.

Małgorzata Szejnert
Dziennikarka i pisarka

„ (...) Ludzie, którzy uznali to miejsce
za swoją ojczyznę domową i duchową,
robili co mogli, by ją zachować.
Nikiszowiec to Śląsk w pigułce;
zjednoczmy siły by tę śląskość ocalić.”
partnerzy fundacji
Nikiszowiec w społecznosciach
kontakt
Kontakt Aktualności Jak pomóc Pomagają nam Działalność Nasze cele Strona główna