logo fundacji nowy nikiszowiec
logo fundacji nowy nikiszowiec

Aktualności

Mali geniusze z Nikiszowca
2011-03-15
Dzięki ich osiągnięciom Szkoła Podstawowa nr 53 staje się coraz bardziej znana w regionie. Dzieci chętnie biorą udział w konkursach, zawodach sportowych, olimpiadach przedmiotowych i zwyciężają.

 

Nikt nie spogląda ukradkiem na zegarek w oczekiwaniu na upragniony dzwonek zwiastujący koniec dnia w szkole lub choćby krótką przerwę. Tak łatwo można zapomnieć, że to zwykła lekcja, gdy nauczyciel potrafi zainteresować ciekawie wprowadzanymi zagadnieniami. Do tego stopnia, że wielu uczniów decyduje się poświęcać im swój wolny czas po szkole, a nawet samodzielnie pogłębiać tematy z zakresu matematyki, przyrody, biologii, literatury i teatru. Przez cały rok życie na terenie starej i tzw. nowej szkoły kwitnie, wciąż coś się dzieje i nikt nie ma czasu ani ochoty narzekać na nudę. Może ostatnio trochę zawiedzeni byli zwolennicy „Zabaw w wodzie", kiedy ich ulubiony basen był zamknięty z powodu trwającego do grudnia remontu. Na ten czas miejscem sportowej rywalizacji stała się sala gimnastyczna, gdzie pod okiem trenera prowadzone były ogólnorozwojowe zajęcia ruchowe i uprawiano sporty zespołowe. Warto było czekać, gdyż odnowiona pływalnia stała się jeszcze większą atrakcją dla dzieci w różnym wieku.

Od października do grudnia ubiegłego roku w ciągu 10 tygodni przeprowadzono 253 godziny zajęć pozalekcyjnych sponsorowanych przez Fundację Nowy Nikiszowiec. Potem były święta, Nowy Rok i nie było ucznia, który z radością nie przyjąłby informacji, że od początku roku znowu będzie można korzystać za darmo z ulubionych przez siebie warsztatów. Od 4 stycznia do czasu rozpoczęcia ferii zimowych w ciągu 6 tygodni poświęcono dzieciom dodatkowo 150 godzin. Widocznie to jeszcze wciąż za mało sądząc po zainteresowaniu, z jaką ze strony najmłodszych i ich rodziców spotkała się akcja „Zima w mieście" organizowana z ramienia katowickiego Urzędu Miasta.

– Tak wysoka aktywność uczniów poza niezbędnymi zajęciami obowiązkowymi musi mieć i w naszej sytuacji przynosi zauważalne rezultaty – twierdzi dyrektor szkoły pani Irena Cichoń. Okazuje się, że placówka wyrasta na lidera dostarczającego gminie uczestników oraz zwycięzców olimpiad przedmiotowych i zawodów sportowych. Szkoła im. Żeromskiego jako jedyna posiada aż dwóch laureatów organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Katowicach prestiżowego Wojewódzkiego Konkursu Matematyka z Elementami Przyrody. Już dziś mają oni zapewnione bez egzaminów miejsca z najwyższa lokatą w dowolnie wybranych gimnazjach. Dwoje nauczycieli nie ustaje w wysiłkach i w trakcie zajęć „Supermatematyk" stara się rozwijać u najzdolniejszych pasję do nauk ścisłych, a w innych chociaż przemóc lęk przed matematyką. Dzięki takiemu podejściu do kształcenia uczniowie radzą sobie doskonale, traktując zajęcia pozalekcyjne nie jak obowiązek, ale mile spędzony czas na rozwiązywaniu zagadek logicznych. Pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego po krótkim wykładzie z rachunku prawdopodobieństwa dla klas 4 – 6 dokonał oceny wiedzy swoich małych słuchaczy na ten temat. Z programem przewidzianym dla licealistów poradzili sobie zaskakująco dobrze – uczeń szóstej klasy zajął I miejsce, a jego rok młodsza koleżanka III.

Podobnymi osiągnięciami mogą pochwalić się sportowcy. Zwycięstwa w turnieju tenisa stołowego i w biegach przełajowych o mistrzostwo Katowic – I i III miejsca, w piłce nożnej i koszykówce awans do drugiej rundy eliminacyjnej, a w siatkówce dziewcząt przejście do półfinału. Szkoła cieszy się również z osiągnięć wytrwałych uczestników biegów przełajowych, no i przede wszystkim szachistów doskonale rozumiejących ten rodzaj aktywności, jako kwintesencję sportu i pełnej aktywności umysłu.

Wszystkich cieszą osiągnięcia wychowanków, bo wszystko co się tu dzieje odbywa się z korzyścią dla nich samych. – Praca z dziećmi zawsze procentuje w przyszłości. Przynosi trwałe wyniki, gdy jest ciągła i systematyczna, tylko wtedy można mówić o sukcesie dydaktycznym i wychowawczym – kończy pani Cichoń.

Małgorzata Szejnert
Dziennikarka i pisarka

„ (...) Ludzie, którzy uznali to miejsce
za swoją ojczyznę domową i duchową,
robili co mogli, by ją zachować.
Nikiszowiec to Śląsk w pigułce;
zjednoczmy siły by tę śląskość ocalić.”
partnerzy fundacji
Nikiszowiec w społecznosciach
kontakt
Kontakt Aktualności Jak pomóc Pomagają nam Działalność Nasze cele Strona główna