logo fundacji nowy nikiszowiec
logo fundacji nowy nikiszowiec

Aktualności

Balkany na Allegro
2011-04-11
Lokalne monety upamiętniające historyczną kolejkę i widok najsłynniejszej ulicy na Nikiszowcu można nabywać poprzez popularny portal aukcyjny.

 

 

Na Allegro trafiły srebrne dukaty w wersji kolekcjonerskiej o nominale 80 balkan i bimetalowe w wariancie obiegowym o nominale 8 balkan. Swą nazwę zawdzięczają znanej chyba wszystkim Ślązakom kolejce wąskotorowej łączącej przez wiele lat osiedla i zakłady przemysłowe w obrębie Nikiszowca, Giszowca, Janowa i Szopienic. Choć mają różny nominał, łączy je jedno – wspólna symbolika awersu i rewersu nawiązująca do najbardziej charakterystycznych dla regionu znaczeń i wartości. Na awersach nie mogło zabraknąć ulicy ze wznoszącą się w oddali kopułą kościoła św. Anny. Rewersy ozdobione są herbem Katowic, a napisem „Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego" nawiązują do idei wybicia monet.

 

Wystawione na aukcji numizmaty są niezwykłą gratką dla kolekcjonerów. Jest to dodatkowa okazja do wypuszczenia ich w szeroki świat. Trafią do rąk miłośników zabytkowej dzielnicy i wszystkich osób zainteresowanych szukaniem śladów przeszłości, tradycji i odkrywaniem nowych miejsc w najciekawszych zakątkach kraju. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony będzie na cele, którym swą całą działalność poświęca Fundacja – troszczenie się o los Nikiszowca i życie jego mieszkańców.

 

NIKISZOWIEC - Srebrny Dukat lokalny Balkan

NIKISZOWIEC - Dukat lokalny Balkan

Małgorzata Szejnert
Dziennikarka i pisarka

„ (...) Ludzie, którzy uznali to miejsce
za swoją ojczyznę domową i duchową,
robili co mogli, by ją zachować.
Nikiszowiec to Śląsk w pigułce;
zjednoczmy siły by tę śląskość ocalić.”
partnerzy fundacji
Nikiszowiec w społecznosciach
kontakt
Kontakt Aktualności Jak pomóc Pomagają nam Działalność Nasze cele Strona główna